Dijk en Waard Nieuws
zonneman
asn bank
asn bank
solarfast
snijder
feellife
smart charged
Dijk en Waard

‘Wij gaan weer naar school’-campagne van start: extra opletten voor kinderen in het verkeer

12 augustus 20265 min leestijd

DIJK EN WAARD – De zomervakantie zit er bijna op en dat betekent dat de straten rond scholen vanaf volgende week weer een stuk drukker worden. Fietsende kinderen, ouders die hun zoon of dochter met de auto brengen en groepen scholieren die op weg zijn naar het voortgezet onderwijs keren terug in het dagelijkse verkeer. De campagne ‘Wij gaan weer naar school’ vraagt daarom opnieuw extra aandacht voor de veiligheid van kinderen onderweg.

Voor Noord-Holland loopt de zomervakantie dit jaar van 4 juli tot en met zondag 16 augustus. Dat betekent dat veel scholen in Dijk en Waard vanaf maandag 17 augustus weer beginnen.

Na weken waarin het tijdens de ochtendspits rond veel scholen relatief rustig was, verandert het straatbeeld daarmee in één klap. Vooral tussen ongeveer acht en negen uur ’s morgens en aan het einde van de schooldag komen weer veel jonge verkeersdeelnemers tegelijk op straat.

Iedereen moet weer even wennen

Juist de periode direct na de zomervakantie verdient volgens de landelijke campagne extra aandacht. Kinderen hebben zes weken lang een ander ritme gehad en moeten opnieuw wennen aan drukke kruisingen, auto’s, bussen en andere fietsers.

Maar dat geldt niet alleen voor kinderen. Ook automobilisten en andere weggebruikers moeten er opnieuw rekening mee houden dat er op vaste tijden veel scholieren onderweg zijn. De organisatie achter ‘Wij gaan weer naar school’ wijst erop dat in de periode na de zomervakantie meer verkeersslachtoffers vallen dan gedurende de rest van het jaar.

Even snel een kind afzetten, nog net voor een fietser langs willen of een paar kilometer per uur harder rijden omdat iemand haast heeft: juist rond scholen kan zo’n klein moment grote gevolgen hebben.

Bekende gele campagnebeelden keren terug

De campagne is op veel plaatsen herkenbaar aan de opvallende gele borden, posters, vlaggen en spandoeken. Voor basisschoolkinderen worden daarbij de bekende illustraties van Dick Bruna gebruikt.

Die beelden zijn bewust gekozen om automobilisten onmiddellijk te laten denken aan jonge kinderen. Volgens de campagneorganisatie helpen de opvallende afbeeldingen en de gele signaalkleur om weggebruikers alerter te maken en hun snelheid te laten verminderen.

Voor middelbare scholieren bestaat inmiddels een afzonderlijke uitvoering van de campagne. Daarbij zijn de Dick Bruna-afbeeldingen vervangen door beelden die beter aansluiten bij jongeren in het voortgezet onderwijs. Ook daar blijft de boodschap hetzelfde: er zijn weer veel scholieren onderweg, dus pas snelheid en rijgedrag aan.

Vooral rond scholen kan het plotseling druk zijn

Ook in Dijk en Waard zijn er dagelijks duizenden verkeersbewegingen rond basisscholen en middelbare scholen. De ene leerling loopt naar school, de ander komt met de fiets en een deel wordt gebracht met de auto.

Daardoor ontstaan binnen een korte periode veel verschillende verkeersbewegingen op dezelfde plek. Een auto die stopt, een kind dat tussen twee voertuigen door de straat oversteekt, fietsers die naast elkaar rijden en ouders die weer willen wegrijden: het gebeurt soms allemaal binnen enkele seconden.

Voor automobilisten betekent dat vooral: snelheid eruit en vooruit kijken.

Een kind reageert nu eenmaal niet altijd zoals een volwassen weggebruiker verwacht. Een vriendje aan de andere kant van de straat, een bal die wegrolt of een fietser die plotseling moet uitwijken kan voldoende zijn om onverwacht van richting te veranderen.

Niet alleen automobilisten hebben een verantwoordelijkheid

De boodschap van de campagne is overigens breder dan alleen een waarschuwing voor bestuurders van auto’s. Ook ouders kunnen helpen de omgeving van een school veiliger te houden.

Wie op korte afstand van school woont, kan bijvoorbeeld overwegen lopend of met de fiets te gaan. Wanneer kinderen toch met de auto worden gebracht, helpt het wanneer ouders parkeren op een daarvoor bestemde plek en voorkomen dat ze midden op straat of op een fietsstrook stoppen.

Ook voor fietsende scholieren begint het nieuwe schooljaar met opnieuw opletten. Vooral groepen jongeren die samen naar de middelbare school fietsen, kunnen behoorlijk wat ruimte innemen. Even opletten bij kruisingen, geen telefoon in de hand en rekening houden met andere weggebruikers maakt een groot verschil.

Een paar minuten eerder vertrekken kan veel schelen

Veel onrust rondom scholen ontstaat door haast. Een wekker die iets te laat ging, brood dat nog gesmeerd moest worden of een tas die op het laatste moment niet te vinden was: vrijwel ieder gezin herkent het.

Maar haast meenemen het verkeer in is geen goed idee.

Een paar minuten eerder van huis vertrekken kan ervoor zorgen dat ouders rustiger rijden en kinderen minder gehaast hoeven over te steken of te fietsen. Daarmee wordt de eerste schoolweek niet alleen veiliger, maar vaak ook een stuk prettiger.

Nieuwe brugklassers voor het eerst op pad

Extra aandacht is er voor leerlingen die na de zomervakantie beginnen op de middelbare school. Voor veel brugklassers verandert hun dagelijkse route behoorlijk.

Waar de basisschool misschien op een paar minuten lopen lag, moeten zij ineens enkele kilometers fietsen. Nieuwe kruisingen, rotondes en drukke wegen maken vanaf dat moment deel uit van hun dagelijkse schoolroute.

Tijdens de eerste schoolweken zoeken veel leerlingen bovendien nog naar de juiste weg en fietsen ze regelmatig samen met nieuwe klasgenoten. Dat maakt extra oplettendheid van alle verkeersdeelnemers belangrijk.

Van vakantierust naar ochtendspits

De overgang is komende maandag in Dijk en Waard waarschijnlijk duidelijk merkbaar. Waar het tijdens de afgelopen weken ’s morgens op veel plekken rustig was, komen schoolroutes weer tot leven.

Fietsen worden uit de schuur gehaald, broodtrommels gaan weer in de tas en voor veel kinderen begint een nieuw schooljaar vol nieuwe ervaringen.

Voor weggebruikers is de boodschap eigenlijk heel eenvoudig:

zie je een school, een groep kinderen of een opvallend campagnebord langs de weg, haal dan je voet van het gaspedaal en neem de tijd.

De campagne ‘Wij gaan weer naar school’ is uiteindelijk vooral bedoeld als geheugensteuntje. Niet alleen tijdens de eerste schoolweek, maar gedurende het hele schooljaar.

Want kinderen moeten kunnen leren hoe ze zelfstandig aan het verkeer deelnemen. Daarvoor hebben ze ruimte nodig om ervaring op te doen – en volwassenen die rekening met hen houden.

Dus maandagmorgen 17 augustus: geen lege schoolroutes meer, maar duizenden kinderen die opnieuw onderweg zijn. Een paar seconden extra opletten kan het verschil maken.